Hranoly dřevěné

Hranol dřevěný ze sibiřského modřínu na stavbě domů

Dům z omítaných hranolů

První obydlí, které si člověk po opuštění jeskyně postavil, bylo ze dřeva. To se odehrálo před mnoha tisíci lety. Jaké stavební materiály se jenom od té doby nepoužívaly – kámen, cihla, beton, sklo s kovem a plasty. Díky bouřlivému rozvoji stavebního průmyslu se nejvíce nových druhů stavebnin začalo objevovat v posledních desetiletích.
Většina stavbařů se ale přesvědčila, že se ještě žádnému z vědců nepodařilo překonat přírodu a nikdo z nich nepřišel se stavebním materiálem, který by svými vlastnostmi předčil dřevo.

Drevene hranoly ze sibiřského modřínu jsou vhodné pro stavbu domů různých druhů stejně jako hranoly na pergolu, protože velice snadno zvládá různé klimatické extrémy. Kromě toho, dřevěné hranoly se nekazí ani při těch nejnižších teplotách vzduchu a jsou odolné vůči vlhkosti. Sibiřský modřín je také o 30% pevnější než ostatní jehličnaté stromy. Pevnost základu a výraznost vnějšího vzhledu jsou hlavní výhody sibiřského modřínu, podmíněné velkou pevností materiálu a zvýšeným obsahem pryskyřice. Z toho vyplývá, že drevene tramy ze sibiřského modřínu jsou vhodné jako konstrukční hranoly v interiéru a exteriéru. Vlastně kvůli tomu jsou fasádní palubky ze sibiřského modřínu tak populární.

Dřevostavba není jenom hezká a elegantní, ale je i ekologická, solidní a má dlouhou životnost. Pokud si chcete rychle a ne příliš draze postavit poctivý dřevěný dům, pomohou vám moderní technologie. Nehledě na některé předsudky, má dřevostavba rámové konstrukce řadu nezanedbatelných výhod, kvůli kterým si stavebníci vybírají právě tuto variantu.
• Rychlost a relativní jednoduchost montáže.
• Technologie rámové konstrukce znamená, že veškeré prováděné práce jsou tzv. „suché“, a proto se může stavět v kterémkoliv ročním období, tedy i v zimě.
• Cena stavby bude v tomto případě o 30 – 40% nižší.
• Domy s rámovou konstrukcí nemají velkou hmotnost, nepotřebují tedy mohutnou základovou desku.
• Použití současných zateplovacích materiálů v kombinaci s rámovou kosntrukcí snižuje výrazně spotřebu tepla a energií a tím i náklady
• V neposlední řadě ještě jedno plus: dřevostavba je velice odolná vůči zemětřesení.

Dřevěný hranol

tramy-z-masivu
Značná část surovin pro výrobu řeziv se zaopatřuje na Severu. Cena na drevene hranoly z borovice znatelně menší než na dreveny tram ze sibiřského modřínu. Nejvíce dostupným je nehoblovaný trám přírodní vlhkosti, potom hoblovaný, profilovaný, lepený.

Trámy a hranoly

profilovany-tram
Profilovaný tram ze sibiřského cedru, stejně jako ze sibiřského modřínu, je jedním z materiálů s největší dobou životnosti. Aby se vytvořil takovýto typ stavebního materiálu, používá se metoda hoblování a frézování. Na dreveny hranol se frézují pero-drážky, pomocí kterých proces vybudování domů nezabírá mnoho času a úsilí. Kvalitní profilovaný trám má hladký povrch a formu zadaného rozměru. Proto, pokud máte v plánu postavit dům nebo roubenku ze dřeva, tak je potřeba se podívat na variantu domu z cedru, který má léčivé účinky.

Dřevěné hranoly

dreveny-hranol-lepeny
Lepené trámy ze dřeva vynikají svou neobyčejnou estetickou krásou a širokým spektrem použití. Při stavbě domu je možné vybrat lepené konstrukční hranoly BSH potřebné barvy, protože je v dnešní době spoustu odstínu konstrukčních hranolů. Lepené dřevo, stejně jako lepený profilovaný trám, vyniká svou velkou dobou životnosti. Dům ze sibiřského cedru může výborně sloužit bez dodatečných oprav až několik desetiletí.

Kde se dřevěné trámy z cedru používají?

Cedrové trámy a hranoly.
Díky pevnosti a odolnosti vůči vnějším podmínkám je to materiál velmi oblíbený pro stavby roubených domů.
Z jeho nádherného dřeva se také vyrábí nábytek nebo suvenýry. Opatřené bezbarvým lakem dřevo se na slunci třpytí ušlechtilým přírodním ornamentem z tenkých žilek a hustě propletených jemných vláken.
Je pochopitelné, že se cedrové obklady často používají v interiéru a že obkladový stěnový panel v sauně není vzácností – každý, kdo chce spojit nádherný vzhled s dlouhou životností, vybere si právě je.
Žádný jiný strom v sobě neslučuje tyto vlastnosti:
• Snadné opracování
• Pevnost
• Dobrá tepelná izolace
• Rychlé vysychání

Toto dřevo se snadno opracovává a má stálou a příjemnou vůni. Z jednoho cedrového stromu se nám ale nikdy nepodaří získat dva výrobky úplně stejné barvy. Pouze cedr je vhodný na obaly na potraviny a na výrobu hudebních nástrojů.